Holy Wins – czyli jak wierzący chrześcijanin może przeżyć Uroczystość Wszystkich Świętych

DSC09477 DSC09484  DSC09536

Młodzież ze wspólnoty Siloe z naszej parafii wychodząc naprzeciw pragnieniu dążenia do świętości, pod bacznym okiem diakona Jana, zorganizowała ponad trzygodzinne spotkanie ze Wszystkimi Świętymi. Odbyło się ono w Wigilię Uroczystości, w nocy przed 1 listopada. Odbyło się ono w trzech częściach: modlitwa Liturgią Nieszporów z lucenarium, projekcja filmu połączona z dyskują, oraz adoracja "Gościa Wieczoru" – Jezusa Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

Podchwytliwa nazwa Holy Wins (z ang. Święty zwycieża) stanowi chrześcijańską alternatywę dla coraz bardziej wkradającego się w nasze środowisko pogańskiego "święta" Halloween, które promuje i wprost wywodzi się z okultystycznych praktyk religijnych plemion anglosaskich. Jest ono zupełnie niezrozumiałe w naszej chrześcijańskiej kulturze, bo jest całkowicie sprzeczne z faktem Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa – Zwyciezcy śmierci i dawcy życia wiecznego. Halloween promuje ośmieszenie śmierci, po której nic nie ma. Jest ono propagowaniem braku nadziei i dążeniem człowieka do nicości. Niestety już małe dzieci, często oślepione wizją zbierania cukierków, niczego nie świadome biorą udział w obchodach tego zwyczaju. Często zastanawiającą jest tu postawa rodziców…

Tymczasem autentyczny chrześcijanin wyznaje świętych obcowanie. Jest to przekonanie o żywej obecności ludzi cieszących się już szczęściem nieba i ich skutecznej modlitwie wstawienniczej w naszych ziemskich sprawach.

Źródłem świętości, którą na pewno osiągnęli wszyscy kanonizowani jest Ten, który jest Święty – Bóg. To własnie spotkanie z Nim dało młodym poczucie szcześcia i radości bycia dziećmi Bożymi – powołanymi do wspólnoty świętych.

Modlitwia Liturgii Godzin z obrzędem światła, której przewodniczył i homilię wygłosił diakon Karol Wnuk, była uroczyście odśpiewana przez młodzież z zespołu "Cali Twoi", przy cennej pomocy naszego diakona Jana Minkiewicza, kleryka Piotra Daszkiewicza i naszego organisty Mirosława Hałendy. Poprzedziło ją uroczyste wniesienie świecy paschalnej – symbolu obecności Chrystusa i odśpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych. Obrzędowi temu przewodniczył diakon Bartosz Nowak.

Po liturgii wszyscy udali się do salki na plebanii, gdzie nastąpiła projekcja filmu z dyskusją o stworzenu człowieka i konsekwencjach posiadania daru wolności. Tu też można było posilić ciało smakołykami i ciastem, przygotowanymi przez młodzież.

Następnie grupa przeszła do kościoła, gdzie miało miejsce spotkanie z Gościem Wieczoru – Świętym świętych – Bogiem Trójjedynym w Najświętszym Sakramencie. Wiele osób skorzystało z sakramentu pokuty i dołączyło do grona świętych zgromadzonych przed Panem.

Na koniec Jezus wszystkim błogosławił i rozesłał nas do swoich domów w duchu radości i szczęścia ze spotkania z Nim.

Długo pozostaną w naszych sercach słowa-zadanie z Księgi Kapłańskiej "Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty" (Kpł 11,44)

K. W.

zobacz zdjęcia