Ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
5 kwietnia 2020 r.

 

1. Życie religijne wielu rodzin naszej parafii na czas pandemii przeniosło się z kościoła do naszych domów, ale w łączności z naszą świątynią dzięki bezpośredniej transmisji poprzez internet lub telewizję Chopin kanał 46. Każdy, kto ma internet może łączyć się z naszym kościołem. Trzeba wejść na stronę parafii: www.antoni-reda.pl i kliknąć pasek „Msza św. na żywo”. Bardzo prosimy młodych, by starszym pomogli w nawiązaniu bezpośredniej łączności z naszym kościołem. Korzystając z udzielonej dyspensy od obowiązku obecności w niedzielę na Mszy św. poprzez żywy przekaz realizujemy swój obowiązek o ile w domu przeżywamy Mszę św. a nie oglądamy niejako w tle, przy okazji dyskutując i załatwiając inne sprawy. Na Mszę św. do kościoła dzisiaj w Niedzielę Palmową i do Wielkiej Środy włącznie zapraszamy jedynie tych co zamówili intencję i to w liczbie nie większej jak 5 osób.
Osoby starsze i chore, nie mogące wychodzić ze względu na kwarantannę lub lękające się wyjścia mogą otrzymać odpuszczenie grzechów już teraz poprzez wzbudzenie żalu doskonałego obejmującego konkretnie wyliczone i uświadomione grzechy. Warunkiem jest jednak, że grzechy te zostaną wyznane w spowiedzi, gdy tylko to będzie możliwe. Dla tych osób w odpowiednim czasie gdy ustaną ograniczenia parafia taką spowiedź zorganizuje.
Informujemy też, że spowiedź wielkanocna trwa, aż do niedzieli Trójcy Przenajświętszej a więc do 7 czerwca br. W ostateczności więc będzie jeszcze możliwość pójść do spowiedzi później, a miejmy nadzieję, że ograniczenia ustaną w miarę szybko.
2. Dziękujemy także Tym, którzy łącząc się z parafią w przeżywaniu Mszy św. w minione niedziele wsparli  materialne swoją parafię tradycyjną składką (tacą) przelaną na konto. Było to dla nas miłe zaskoczenie. Tym bardziej dziękujemy. To jasne, że patrząc od tej strony także parafie mają niełatwy czas.
3. Zapraszamy do łączności z naszą parafią poprzez środki przekazu: – dzisiaj w niedzielę o 17.15 GORZKIE ŻALE z ostatnim kazaniem pasyjnym ks.  kanonika Adama Zdrojewskiego proboszcza z Mrzezina; – o godz. 20.30 modlitwa różańcowa w naszych domach i w kościele bez udziału wiernych;
4. Okazja do spowiedzi św. wielkanocnej jeszcze tylko w Wielki Poniedziałek, Wielki Wtorek i Wielką Środę: rano od 7.30 do 8.30 oraz po południu od 16.00 do 18.00. W tym samym czasie możemy przyjąć Komunię św. w kaplicy Bożego Miłosierdzia.
5. Informacje parafialnego Caritasu: – osoby, które chciałyby przekazać żywność potrzebującym na Wielkanoc prosimy o indywidualny kontakt przez profil naszego Caritasu na facebooku lub telefonicznie na numer 606 899 409. Będziemy indywidualnie koordynować przekazywanie żywności, tak żeby trafiła do najbardziej potrzebujących.
- na powyższy numer telefonu mogą też dzwonić osoby z naszej parafii, które potrzebują pomocy w tym trudnym czasie, lub może jeśli wiecie o kimś potrzebującym, to dajcie nam znać, postaramy się pomóc.
- skarbonki wielkopostne prosimy na razie zatrzymać, jak wszystko wróci do normy to poinformujemy, jak można je odnosić
6. Przed nami ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE MĘKI, ŚMIERCI I ZMARTWYCHWSTANIA PANA JEZUSA. Liturgia do sprawowania w domu na każdy dzień jest dostępna tutaj
– Wielki Czwartek – dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa. W tym dniu będziemy mogli przyjąć Komunię św. od 16.00 do 18.00 w kaplicy Miłosierdzia Bożego. O godz. 19.00 bez udziału wiernych Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Zapraszamy do łączności poprzez transmisję telewizyjną lub internetową. Przyjmijmy tego wieczoru Komunię św. duchową. Módlmy się tego dnia zwłaszcza za naszych kapłanów. O godz. 20.30 w tej intencji odmówimy różaniec święty.
– Wielki Piątek – w tym dniu nie sprawuje się Eucharystii, ale zapraszamy do modlitwy poprzez transmisję: o godz. 12.00 droga krzyżowa, o godz. 15.00 koronka do Miłosierdzia Bożego (I dzień Nowenny). Od godz. 16.00 do 18.00 będziemy mogli przyjąć w kaplicy Komunię św.  O godz. 19.00 rozpoczniemy Liturgię Męki Pańskiej (bez udziału wiernych). O godz. 21.00 tradycyjnie odśpiewamy trzy części GORZKICH ŻALÓW. Potem zakończymy adorację przy Grobie Pańskim.
– Wielka Sobota – od godz. 10.00 rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim i potrwa do godz. 16.00. W tym czasie indywidualnie zapraszamy do prywatnej modlitwy, zwracając uwagę na wymogi – tylko 5 osób w kościele. O godz. 15.00 w drugim dniu nowenny – koronka do Bożego Miłosierdzia. Od godz. 16.00 do 18.00 będziemy mogli przyjąć Komunię św. w kaplicy Miłosierdzia Bożego. O godz. 19.00 rozpocznie się WIGILIA PASCHALNA (my kapłani z asystą w kościele, a wszyscy wierni poprzez transmisję w swoich domach; przygotujmy świece). Na koniec liturgii Wigilii Paschalnej zamiast tradycyjnej procesji rezurekcyjnej w drzwiach świątyni pobłogosławimy całej naszej parafii.
7. W Wielką Sobotę nie ma w kościołach poświęcenia pokarmów czyli tradycyjnej święconki. Czynimy to w naszych domach posługując się modlitwą przygotowaną i umieszczoną na stronie internetowej parafii tutaj.
8. Kochani Parafianie! Święta Wielkanocne będą w tym roku skromniejsze i prostsze niż zwykle. Ale również, jak ufamy – będą piękne, jeśli odkryjemy że jako chrześcijanie jesteśmy przede wszystkim wspólnotą kochających się serc, a Bóg ze swoją łaską nie jest zamknięty wyłącznie w Kościele. W tym roku, gdy z powodu straszliwej epidemii my nie możemy wyjść, ON jak zawsze sam przychodzi do nas i zmartwychwstaje między nami – tam, gdzie jesteśmy i tam gdzie żyjemy. W takim duchu przeżywajmy w naszym domowym Kościele Święta Paschalne.
Wasi duszpasterze:
ks. proboszcz Jan, ks. wikariusze Michał i Tomasz oraz Diakon Łukasz