Zadbajmy razem o środowisko

 

Papież Franciszek w encyklice Laudato si’ mocnym głosem wzywa do zatroszczenia się o ludzi dookoła nas i o świat, w którym żyjemy, a więc także o powietrze. Od każdego z nas zależy, czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice Laudato si, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: <Nie zabijaj>. – napisali w swym liście pasterskim Arcybiskup Metropolita Wrocławski Józef Kupny, Biskup Świdnicki Ignacy Dec i Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Na to wezwanie odpowiada pierwsza tegoroczna kampania w ramach programu Zielonych Parafii (pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski) koordynowanego przez Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska.

Dzięki kampanii “Bóg daje życie – smog je odbiera” organizowanej w ramach programu Zielonych Parafii do ponad ośmiu tysięcy parafii w całej Polsce trafią wraz ze specjalnym numerem Gościa Niedzielnego (21 marca) plakat i materiały informujące o problemie zanieczyszczenia powietrza i sposobach jego rozwiązania – między innymi możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotła.

Co roku blisko 50 000 Polek i Polaków umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza. Główną przyczyną smogu jest spalanie śmieci, węgla i drewna w nieefektywnych domowych piecach i kotłach.

Post to dobry czas na rachunek sumienia – i na zmianę na lepsze. Na zadbanie o siebie i bliźniego. Dlatego Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska wraz z Polskim Alarmem Smogowym oraz przy wsparciu partnera akcji Gościa Niedzielnego chce dotrzeć do parafian w całej Polsce. Chcemy zwiększyć świadomość problemu zanieczyszczenia powietrza i pokazać konkretne, praktyczne sposoby jego rozwiązania.