Zapraszamy dzieci młodzież i dorosłych na wieczór modlitwy pod nazwą “Holy Wins”, który odbędzie się dnia 31.10.2010, o godz. 19.30 w Rumi. Łamiąc “tradycje” spotkań Halloween, chcemy spotkać się w wigilię Święta Wszystkich Świętych, z Najpotężniejszym, Najłaskawszym i Najwspanialszym ze Świętych!Będzie to wieczór modlitwy w zjednoczeniu z aniołami i ze świętymi w Niebie. (dojazd i powrót zamówionym autobusem. Koszt 3 zł. Zapisy u ks. Adama)
PROGRAM:
19.30 – początek w Kościele św. Krzyża w Rumi (ul. Kościelna 20) – konferencja o świętości i prezentacja relikwii świętych i błogosławionych;
20.30 – "Procesja świętych" – przemarsz uczestników z relikwiami świętych przez Rumię do kościoła pw. św. Jana z Kęt (ul. Stoczniowców na Janowie);
ok. 21.30 – Eucharystia;
ok. 22.30 – Zakończenie – powrót uczestników do domów.
Halloween i uroczystość Wszystkich Świętych. Dwa święta „dotykające” śmierci, ale w kompletnie różny sposób: jedno ubierające ją w maskę z horroru, drugie pełne oddechu, światła. Szkoły i restauracje organizują dyskoteki, na które nie wypada nie przyjść przebranym za wampira czy czarownicę. „Ozdoby” trumienne nie budzą zgorszenia. Tym bardziej wydrążona dynia, która tylko nielicznym kojarzy się z duszą potępioną. I nawet wiedza, że starożytni podświetlali ją by pokazać, że czczą demony, nie zniechęca do dobrej zabawy.
Halloween ma swoje korzenie w modnej wśród okultystów kulturze Celtów, którzy witali Nowy Rok właśnie 1 listopada. Celtyccy kapłani, nazywani druidami, czcili w tym dniu szczególny sposób boga śmierci Samhain, który tego dnia wywoływał duchy, złych zmarłych. W tym czasie złe duchy wędrowały po wsiach dokuczając ludziom. Druidzi nakazywali rozpalanie ognisk. Na ołtarzach poświęcano bogowi śmierci resztki plonów, zwierzęta, a nawet ludzi. Celtowie, w stanie transu, tańczyli wokół stosów taniec śmierci, zapraszając duchy ciemności.
W tradycji amerykańskiej to kalendarzowe już „święto” Halloween wygląda pozornie niewinnie. Dzieci przebierają się za czarownice, wampiry, duchy czy diabły. Problem polega jednak na tym, że wszystkie te postaci, w tradycji chrześcijańskiej, związane są z osobą szatana. Obcowanie z tymi tematami, choćby tylko na poziomie znaczeń i zabawy – może przygotować otwarcie się na tę niebezpieczną rzeczywistość duchową. Fantazje Halloween dotyczą zmarłych, którzy powracają. Jednak zamiast modlitwy, mamy ich przyzywanie i zaklinanie.
Na Zachodzie alternatywą dla „święta” stały się, organizowane przez rodziny i parafie katolickie (również protestanckie), tzw. All Saints party. Zabawy, na których dzieci przebrane za świętych, anioły i postaci z Biblii biorą udział w konkursach, bawią się i tańczą.
Ciekawy pomysł zrodził się w Paryżu. Od kilku lat organizowane są tu czuwania modlitewne dla młodzieży. Nazywa się je „Holy wins” – czyli „Święty zwycięża”. Młodzi śpiewają, modlą się, spędzają razem czas. Kilka tysięcy bawi się podczas koncertu przed kościołem Saint Sulpice. Wszystko to sprawia, że modlitwa staje się dla nich atrakcyjna.
Polacy 1 listopada czczą Wszystkich Świętych, a dzień później wspominają bliskich zmarłych i modlą się za dusze cierpiące w czyśćcu. Wielu ludziom nie przeszkadza to jednak wystawiać w oknach dyń ze świeczką, szykować strojów, czy bawić się do rana w restauracjach.
Część społeczeństwa zastawia się stwierdzeniem, że to tylko dla zabawy. Nie wiemy jednak, czy szatan nie traktuje tego poważnie, przecież jest to jego święto. Jest to tym bardziej niebezpieczne, że tradycja ta została przejęta przez satanistów, którzy noc H z 31 X na 1 XI uważają za swoje święto sądząc, że wtedy właśnie szatan ma szczególną moc. Jest to więc noc tzw. „czarnych mszy”. Nie dziwi więc reakcja Kościoła, który w praktykach świętowania Haloween zobaczył nie tylko obyczaj pogański, ale też gloryfikację zła, przemocy i śmierci.
Halloween jest „świętem” bardzo niebezpiecznym, bo spłycającym i ośmieszającym wartość życia duchowego i pozagrobowego, a czyni to z tym większą perfidią, że wzywa do zabawy właśnie w tych dniach, kiedy my chrześcijanie wspominamy pamięć naszych zmarłych i obchodzimy Uroczystość Wszystkich Świętych.