Zapraszamy na ciekawą katechezę, która przybliży sposoby traktowania ciała ludzkiego po śmierci. Temat ten budzi wiele kontrowersji zwłaszcza kiedy doczesne szczątki stają się eksponatami, albo przedmiotem handlu. PIĄTEK GODZ. 20.00.
- Katecheza rozpocznie się o godz. 20.00 po Różańcu św. W KAPLICY
Śmierć jest fenomenem, który dotyka każdą istotę żywą. Czasami przemijanie jest niezauważalne, gdy się nad nim nie skupiamy, zwłaszcza we współczesnym świecie. W nim czas biegnie jakby dwa razy szybciej niż jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Doświadczenie śmierci, jej istnienie, zostaje usuwane z ludzkiej świadomości. Jest to temat niewygodny, można by nawet uznać go jako „tabu”.
Obserwując zagadnienie i doświadczenie śmierci na przestrzeni wieków, zwłaszcza XX i XXI, człowiek zawsze odczuwał lęk przed faktem przemijania. Było ono utożsamiane ze strachem przed tajemnicą przejścia z życia do śmierci. Zarazem temat śmierci związany był z fascynacją nad ludzkim ciałem, dziełem Boga. Zgłębianie tajników antropologii przyrodniczej musiało się dokonywać poprzez badania empiryczne na zwłokach ludzkich, których pochodzenie miało różną historię. Czego jesteśmy świadkami nawet w najnowszych czasach jak i teraźniejszości.
W XX i XXI wieku doświadczyliśmy w jaki sposób człowiek potrafi traktować zwłoki. Począwszy od czasu II wojny światowej, gdzie ciało było sprowadzone do kategorii przedmiotu, czego przykładem były krematoria. Fabryki chemiczne w których doczesne szczątki stały się surowcem do wytwarzania „kosmetyków”. A nawet w skrajnych przypadkach ludzkie kości przybierały formę np. przedmiotów użytkowych tj. (ludzka czaszka jako popielniczka). Kończąc na trwających wystawach zaplastynowanych ciał ludzkich, pokazywanych na całym świecie również i w Polsce. Takowa wystawa odbyła się w 2009 roku w Warszawie w centrum handlowym Blue City, przy pomocy największego dostawcy wystaw objazdowych firmy Premier Exhibition. Emerytowany profesor anatomii Roy Glover, jeden z twórców metody plastynacji, jest dyrektorem medycznym wystawy „Bodies . . . the exhibition”, która miała miejsce w Polsce.