10 lutego (Środa Popielcowa) to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres WIELKIEGO POSTU czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.
W Środę Popielcową obowiązuje Post Ścisły (post ilościowy i jakościowy). Jakościowy, czyli nie można w tym dniu jeść pokarmów mięsnych, a ilościowy oznacza, że katolicy mogą spożyć tylko trzy posiłki w czasie całego dnia. W tym tylko jeden posiłek może być zjedzony do syta. Obowiązek zachowania postu ścisłego obejmuje katolików między 18 a 60 rokiem życia. Młodzież od 14 do 18 roku życia jest zobowiązana jedynie do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli tak jak w każdy normalny piątek.
Msze Św. w Środę Popielcową w św. Antonim w Redzie:
7.00
9.00
17.00 dla dzieci
18.30
20.00
Warto wiedzieć
Post jest szczególnym sposobem udziału w tajemnicy Męki Jezusa Chrystusa. Zgodnie z rozporządzeniem Konferencji Episkopatu w Polsce powinniśmy przestrzegać następujących przepisów postnych: Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową. Nakaz ten nie obowiązuje, jeżeli zgodnie z przepisami liturgicznymi w piątek przypada uroczystość. Natomiast wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia (por. kan. 1251 KPK).
Jest jeszcze tak zwany post przygotowawczy. Obowiązuje na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej. Wywodzi się on z czasów starożytnych, gdy Komunia święta była pierwszym przyjmowanym w ciągu dnia pokarmem.