Katecheza multimedialna : Czy można publicznie pokazywać ciało ludzkie po śmierci?

imageZapraszamy na ciekawą katechezę, która przybliży sposoby traktowania ciała ludzkiego po śmierci. Temat ten budzi wiele kontrowersji zwłaszcza kiedy doczesne szczątki stają się eksponatami, albo przedmiotem handlu. PIĄTEK GODZ. 20.00.

  1. Katecheza rozpocznie się o godz. 20.00 po Różańcu św. W KAPLICY

Śmierć jest fenomenem, który dotyka każdą istotę żywą. Czasami przemijanie jest niezauważalne, gdy się nad nim nie skupiamy, zwłaszcza we współczesnym świecie. W nim czas biegnie jakby dwa razy szybciej niż jeszcze w drugiej połowie XX wieku. Doświadczenie śmierci, jej istnienie, zostaje usuwane z ludzkiej świadomości. Jest to temat niewygodny, można by nawet uznać go jako „tabu”.

Obserwując zagadnienie i doświadczenie śmierci na przestrzeni wieków, zwłaszcza XX i XXI, człowiek zawsze odczuwał lęk przed faktem przemijania. Było ono utożsamiane ze strachem przed tajemnicą przejścia z życia do śmierci. Zarazem temat śmierci związany był z fascynacją nad ludzkim ciałem, dziełem Boga. Zgłębianie tajników antropologii przyrodniczej imagemusiało się dokonywać poprzez badania empiryczne na zwłokach ludzkich, których pochodzenie miało różną historię. Czego jesteśmy świadkami nawet w najnowszych czasach jak i teraźniejszości.

W XX i XXI wieku doświadczyliśmy w jaki sposób człowiek potrafi traktować zwłoki. Począwszy od czasu II wojny światowej, gdzie ciało było sprowadzone do kategorii przedmiotu, czego przykładem były krematoria. Fabryki chemiczne w których doczesne szczątki stały się surowcem do wytwarzania „kosmetyków”. A nawet w skrajnych przypadkach ludzkie kości przybierały formę np. przedmiotów użytkowych tj. (ludzka czaszka jako popielniczka). Kończąc na trwających wystawach zaplastynowanych ciał ludzkich, pokazywanych na całym świecie również i w Polsce. Takowa wystawa odbyła się w 2009 roku w Warszawie w centrum handlowym Blue City, przy pomocy największego dostawcy wystaw objazdowych firmy Premier Exhibition. Emerytowany profesor anatomii Roy Glover, jeden z twórców metody plastynacji, jest dyrektorem medycznym wystawy „Bodies . . . the exhibition”, która miała miejsce w Polsce.