Liturgiczna Służba Ołtarza

 

 

Nasza wspólnota łączy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Do naszego grona należy doliczyć także starszą grupę studentów i panów chętnie Służących przy Ołtarzu Pana.

Służba Ołtarza aktywnie bierze udział w życiu duchowym parafii. Ministranci i lektorzy przez cały rok służą podczas Mszy świętej w dni powszednie, w niedziele, a także podczas nabożeństw. To do ich obowiązków należy przygotowanie ceremonii liturgicznych: pasterki, Triduum Paschalnego, pierwszej komunii św., bierzmowania, święta Bożego Ciała i odpustu parafialnego. Lektorzy i ministranci poprzez przygotowanie poszczególnych uroczystości, dokładają wszelkich starań, aby wierni naszej parafii mogli w jeszcze większym skupieniu i modlitwie przeżywać piękno liturgii. Dbamy także o to, aby wierni świeccy włączali się w przygotowanie Mszy świętych.

Każdego tygodnia członkowie Służby Ołtarza spotykają się w salce na plebanii lub w kościele, w celu omówienia poszczególnych uroczystości kościelnych, nabywania wiedzy liturgicznej i znajomości Pisma Świętego. Pogłębiają również formację duchową. Spotkania prowadzone są osobno dla poszczególnych grup ministranckich: Aspiranci przychodzą w każdy wtorek o godzinie 19.15 (spotkania prowadzone przez starszych lektorów), a Ministranci  we wtorek o godz.19.15. Lektorzy mają swoje spotkania we wtorki o godzinie 19.45.

Oprócz pełnienia służby liturgicznej chłopcy uczestniczą w różnych formach rekreacji i integracji w ciągu roku, jak i w ramach wakacyjnych wyjazdów. Każdego roku, lektorzy i ministranci uczestniczą w wielu wydarzeniach parafialnych i diecezjalnych. Należały do nich m.in. Droga Krzyżowa w Kalwarii Wejherowskiej, diecezjalne dni skupienia ministrantów, pielgrzymka do Swarzewa i Wejherowa Msza Krzyżma Świętego, Konkurs Biblijny, Halowe zawody w Piłce Nożnej i wiele innych.

Zbiórki obywają się:

  • ministranci – wtorek godz. 19:15
  • lektorzy – wtorek godz. 19:15
  • aspiranci – wtorek godz. 19:15                                                                 

 

ministrant-funkcje